Az elektromos készülékek közül fűtésre a hőtárolós kályha a legalkalmasabb. Megbízható, gazdaságos megoldást nyújt.
A kályha belsejét speciális kialakítású hő megtartó képességű téglák alkotják. A bent cirkuláló hőt a ventillátor juttatja a légtérbe, ami a termosztáttal van összekötve. Csak akkor indul el a ventilátor, ha a helységben a hőmérséklet az előre beállított érték alá csökken.
Rendkívül hasznos beépített eszköz a töltésszabályozó, ami csak annyi energiafelhasználást engedélyez a kályhának, amennyit az előző napon is felhasznált a fűtéshez. Létezik már automatikus töltésszabályozó is, ami érzékeli a környezete hőmérsékletét, valamint az aktuális időjárást is.
Mint minden elektromos eszköz, ez is rendelkezik biztonsági kellékkel. A biztonsági szabályozó segít megelőzni az esetleges tűzesetet, vagy túlmelegedést, akkor, ha a kályha töltésszabályozója elromlana.
A hőtárolós kályha használatának előnyei:
- biztonságos
- automatikusan működtethető
- egyszerű kiépítés, ritka karbantartás
- környezetbarát
Ajánlott legalább évente ellenőriztetni a kályhánkat, hiszen ezzel költséget és energiát is megtakaríthatunk.
Alkatrészek és azok karbantartása, működése:
Ventillátorok:
A kályha ventillátorainak tisztítása és karbantartása nagyon fontos, mert magukhoz szívják a levegőben "keringő" port, amit a lakásban élők belélegeznek. Ez kifejezetten káros lehet az egészségükre. Ha túl sok por és szennyeződés rakodik le az kályhában, akkor a csapágyba kerülve csökkenthetik a ventillátorok élettartamát és jelentősen növelik annak zajszintjét. Ezért javasoljuk, hogy a karbantartás alkalmával porszívózzuk ki.
A hőtárolós kályha fűtőbetétje:
A fűtőbetétek eldeformálódhatnak hő hatására, ami miatt a felületükön a normál érték feletti hőmérséklet hatására károsodhatnak.
A hőtárolós kályha csúszósarui:
A hőtágulás hatására a saruk meglazulhatnak. Emiatt az alkatrészek között az ellenállás jelentősen megnő, ami miatt a saruk melegedni kezdenek. Ez az érintkező láb leégéséhez vezethet.
Hőfokszabályzó:
Meghibásodása esetén sok esetben nem kapcsol le a fűtőbetét a berendezéseben. Ilyenkor a vészleállító hőkorlátozóval leállíthatjuk (abban az esetben, ha az automata hőkorlátozó).Cserélni kell az alkatrészt, ha nem a megfelelő a hőfoktartomány (50-280 o C).
Hőtárolós kályha hőkorlátozója:
Érdemes ezt az alkatrészt is rendszeresen ellenőrizni, mert a hőfokszabályozó elromlása esetén ezzel állíthatjuk le az eszközt. Cserélni kell, ha 300 o C felett sem kapcsol le.
Hőtárolós kályha termosztátja:
A termosztát segítségével az eszköz automatikusan ki-be kapcsol, ha a hőfokszabályozón lévő értéknél kisebb, vagy nagyobb hőmérsékletet érzékel a környezetében.Ha ez tönkremegy, akkor a kályha nem kapcsol be, vagy nem áll le a megfelelő hőmérsékletnél. Ez utóbbi jelentősen megnövelheti a fogyasztást, ami magas villanyszámlához és az energia pazarlásához vezet. Ilyenkor az eszköz cseréjére van szükség.