Az emberiség már a régmúltban is kísérletezett olyan eszközök létrehozásával, amik megkönnyítik a tisztálkodáshoz szükséges víz felmelegítését. Ezt a megfelelő technológia hiánya miatt eleinte csak fatüzelésű kazánokkal helyettesítették. Az elektromos áram megjelenésével sok területen jelentős fejlődés indult, aminek köszönhetően a 19. század végén megjelentek az első elektromos vízmelegítő eszközök.
Az alábbi szempontok szerint csoportosíthatók:
1. rendszer szerint:
- átfolyós
- tárolós
2. nyomás szerint:
- nyitott
- zárt
3. kialakítás szerint:
- álló
- fekvő
A villanybojler szerkezete:
- víztároló tartály, valamint az ezt körülölelő szigetelés
- fűtőtest
- hőmérsékletszabályozó (termosztát)
- biztonsági szelep (zárt rendszernél)
- burkolat
- anód
A tartály általában rozsdamentes acélból, műanyagból, vagy rézből készül. A zárt rendszerű bojlerek esetében a zománcozott acélt választják masszív tulajdonsága, valamint a korrózióval szembeni ellenállása miatt.
A fűtőtest a villanybojler belsejében található. Ez az eszköz melegíti fel a vizet a kívánt hőmérsékletre.
Az anód nélkülözhetetlen kelléke a villanybojlernek. Ez általában magnéziumból készül, a feladata pedig az, hogy a többi belső berendezést megvédje a korrodálódástól úgy, hogy magára „vonzza” a vízkövet. Több év után az anódot kikezdi a sok vízkő, aminek hatására folyamatosan bomlik a felülete egészen addig, amíg szinte teljesen elfogy. Az anód „megsemmisülésével” a körülötte lévő alkatrészekre (fűtőtest, tartály, stb.) jelentős mennyiségű vízkő rakódik le, ezért is fontos, hogy rendszeresen végeztessünk karbantartást villanyszerelő szakemberrel.
A vízkövesedés a villanybojler tartályának kilyukadásához vezethet, ami javíthatatlan kárt okoz benne.
A villanybojlereknél kétféle termosztátot különböztethetünk meg:
- belső
- külső
A belső termosztát esetében a bojlert szét kell szerelnünk ahhoz, hogy beállíthassuk a termosztátot a megfelelő hőmérsékletre.
A külsőnél viszont a berendezése elején lévő szabályozó segítségével egyszerűen és gyorsan beállíthatjuk a nekünk megfelelő értékre. Ha a termoszát elromlik, akkor működésbe lép egy úgynevezett hőkorlátozó eszköz, ami meggátolja a víz túlmelegedését.
A víz hőmérsékletének csökkentése lassabb vízkőképződést eredményez. A villanybojlert általában 60-70 o C-on szokás működtetni.
Ha új villanybojlert szeretne vásárolni, akkor a legjobb választás a magyar márkájú bojlerek valamelyike. Árban drágább, mint például egy olasz típus, de élettartama jóval magasabb (több tíz év), valamint az alkatrészeket is könnyebb beszerezni hozzá. 2-3 fős családoknak 80, 4-5 fő feletti családoknak a 120 literes bojlereket ajánljuk.
A villanybojlereket legalább 3 évente ellenőriztessük villanyszerelővel a hosszabb élettartam és az alacsonyabb villanyszámla érdekében!